ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ1
Αθλητικές Γενικά Δράσεις

Εορτασμός Αθλητικής Ημέρας 2023.

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 το σχολείο μας γιόρτασε την 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Οι μαθητές με σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και με την καθοδήγηση του γυμναστή τους κ. Νίκου Ακτύπη υλοποίησαν ένα γεμάτο σε  αθλητικές δραστηριότητες ολοήμερο πρόγραμμα. Συγκεκριμένα διαγωνίστηκαν στο  ακόντιο Vortex, έπαιξαν κατά τμήματα βόλεϊ και  τράβηξαν το σκοινί όπου στον τελικό αντιμετώπισαν… τους καθηγητές τους!

IMG 8346Για  8 μαθητές και μαθήτριες το αθλητικό πρόγραμμα συνεχίστηκε και τη Δευτέρα 02 Οκτωβρίου καθώς με συνοδό την γυμνάστριά τους κ. Μάγδα Γαζέα επισκέφθηκαν το Δημοτικό Σχολείο Λιθακιάς το οποίο φιλοξένησε τον Γερμανό Πρωταθλητή Ευρώπης στον ακοντισμό Julian Veber, κάτοχο πολλών Παγκοσμίων και Ολυμπιακών τίτλων. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον αθλητή, να καταλάβουν την τεχνική του ακοντισμού, ενώ τους δόθηκε η δυνατότητα να συμμετέχουν και τα ίδια σε ρίψεις με  ειδικά βοηθητικά όργανα εκμάθησης ακοντίου Vortex – Nerf, υπό τις οδηγίες του πρωταθλητή. Στο τέλος οι μαθητές μας φωτογραφήθηκαν δίπλα στον κ Veber, ενώ πήραν και αυτόγραφο.