28october2023
Δράσεις Εκδηλώσεις Πολιτιστικές

Η Εορτή της 28ης Οκτωβρίου 2023.

Με επισημότητα εορτάστηκε την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 η Εθνική Επέτειος του «ΟΧΙ».

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την απονομή των Βραβείων και Αριστείων Προόδου στους αριστεύσαντες της περσινής σχολικής χρονιάς και την παραλαβή της σχολικής σημαίας από τους σημαιοφόρους και τους παραστάτες της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

• Σημαιοφόροι ορίστηκαν οι Βισβάρδη Παρασκευή και Σταυρινουδάκης Μάριος-Μιχαήλ
  • Παραστάτες ορίστηκαν οι Ραύτη Μαγδαληνή, Λέκα Δανάη, Μποζίκης Στέφανος, Λέκα Χριστίνα-Άννα, Κέμπα Μαρία, Παπαδάτου Αικατερίνη και Γκίνου Γαρυφαλιά

Οι μαθητές του σχολείου συγκεντρώθηκαν στην αυλή του σχολείου και παρακολούθησαν τη γιορτή που επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κ. Γκίζα Ιωάννα, κ. Κοναξή Κωσταντίνα, κ. Μήλεσης Νικόλαος και κ. Παπαδάτου Διονυσία. Μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου αφηγήθηκαν το χρονικό της εποποιίας του ΄40 και απήγγειλαν ποιήματα, θυμίζοντας τα γεγονότα και μεταφέροντας τον προβληματισμό της εποχής. Τραγούδια και ηχητικά συνόδευσαν τα ντοκουμέντα και τις μαρτυρίες των πρωταγωνιστών της ιστορικής περιόδου του 1940.

Στο σχολείο μας ο φετινός εορτασμός της επετείου του ΟΧΙ ήταν αφιερωμένος στα παιδιά θύματα του πολέμου.

Δείτε το πρόγραμμα της γιορτής.

28october2023 128october2023 3  28october2023 2 28october2023 4